2021

Czerwiec 2021.

Zaopatrzyłem się w opony bieżnikowane typu semislick firmy „Ecoopony” w twardej mieszance, które zostały założone na przód,

ecoopony

Na tyle zostały stare i już nieco zużyte, bieżnikowane opony w średniej mieszance firmy Profil

opona

Ustawiłem mniej agresywną geometrię (pochylenie przód aktualnie 2 stopnie – były 3, tył aktualnie 1 stopień – były 2, zbieżności na zero)

geo

i pojechałem sprawdzić jak zachowuje się auto na Silesiaring.

silesia062020

Mój najlepszy czas tego dnia to 2:15,149, co znaczy, że był gorszy od tego jaki miałem dwa lata temu gdy tu byłem po raz pierwszy (2:11,563). No cóż, odwykłem od takiej jazdy, trzeba trenować…

W ramach treningu pod koniec miesiąca pojechałem jeszcze raz na Silesiaring, zmieniłem trochę linię jazdy, poczułem się zdecydowanie pewniej w tym aucie i w kilku punktach opóźniłem hamowania więc urwałem znowu trochę czasu (mój najlepszy czas tego dnia to 2:12,704) ale nadal nie wyrównałem własnego rekordu sprzed dwóch lat. Oczywiście winę zwalam na opony (wtedy swój czas zrobiłem na Continental ContiSportContact 3) no bo przecież nie mogę być winny ja ;) Niestety opony Continentala dokonały swojego żywota, wyszły z nich druty po tamtej wizycie więc nie jest mi dane mi ich teraz porównać. W ich miejsce – na tzw. drogowe felgi założyłem opony Uniroyal Rainsport 5, które podobno są bardzo dobre w deszczu więc jeśli się trafi deszczowy trackday to sprawdzę czy rzeczywiście tak jest.

Onboard z tego dnia jest tutaj:

Lipiec 2021

Po ostatniej wizycie na torze, podczas powrotu do domu coś zaczęło mocno szurać w hamulcach, rozebrałem je, okazało się, że na prawym przednim kole znów stopiła się osłona w zacisku, a z wewnętrznego klocka zrobił się banan.

2021zacisk 2021klocki2 2021klocki1

Mimo wszystko zadowolony jestem z tych klocków Hawk HP+, bo nawet w takim stanie hamowały dobrze do końca (pomijając moment gdy zaczęły już trzeć metalem o metal) ale czytałem dużo dobrego na temat klocków Ferodo DS i chcę je wypróbować. Z dostępnych do moich zacisków znalazłem tylko DS2500 i takie zamówiłem, zobaczymy jak się będą sprawować.

ferodods

Sierpień 2021

Do nowych klocków dołożyłem jeszcze chłodzenie hamulców.

chlodham1 chlodham2 chlodham4 chlodham3

Wrzesień 2021

Ponowna wizyta na torze Silesiaring. W końcu udało mi się poprawić swój własny rekord i aktualnie wynosi on 2:10,146. Z nowych klocków DS2500 nie jestem jednak zadowolony, po najdłuższych prostych muszę hamować wcześniej niż na klockach Hawk HP+, nie pracują one liniowo, tzn. w początkowej fazie hamowania hamują słabo, a gdy złapią temperaturę stają się bardzo agresywne i blokują koła. Wygląda na to, że zamontowane nadmuchy na hamulce zbytnio wychładzają klocki na dłuższych prostych.

Tak wyglądało moje najlepsze okrążenie:

 

A tak to wyglądało gdy szukałem limitów i je znalazłem ;)

.